Amazon CEO’su Jeff Bezos Dünyanın En Zengin Kişisi Oluyor.

366

Jeff Bezos, Amazon yatırımcıların Perşembe günkü güçlü üçüncü çeyrek kazanç raporunda hisse senetlerini% 11’den fazla artırdıktan sonra, dünyanın en zengin bireyleri listesinde bir numaralı yeri tekrar talep etti.

Fabitom’ın dünyadaki milyarderlerin gerçek zamanlı sıralamasına göre, Amazon’un kurucusu ve CEO’su Bezos’un Cuma sabahı 91.6 milyar dolar net değeri var – Net değeri yaklaşık 90 milyar dolara ulaşan Microsoft ortak kurucusu Bill Gates’i geçti. Bezos’un serveti, Amazon’un hisse fiyatı Cuma ticaretinde% 11’den fazla arttığı için gecede yaklaşık 9 milyar dolar arttı.

27 Temmuz’da Bezos birkaç saatliğine dünyanın en zengin insandı ama Amazon hisseleri öğleden sonraki ticarette gerileyerek Bezos’u Gates’in ardından 2 numaraya geriletti.
Üçüncü çeyrekte Amazon, net geliri 256 milyon $ (hisse başına 52 cent) ile geçen yılın aynı dönemine göre% 34 artarak 43,7 milyar $ satış gerçekleştirdi. Wall Street analisti, 41.6 milyar dolar ciro ve 7 cent hisse başına kazanç tahminleri sağlam bir galibiyet aldı.

Amazon, e-ticaret sektöründe muazzam bir gücü var: Araştırma şirketi eMarketer’in yakın tarihli bir tahminine göre, geçen yıl% 38’e yükselen ABD’de harcanan her e-ticaret dolarının% 44’ünü oluşturması bekleniyor. Amazon 28 Ağustos’ta Whole Foods Market’teki 13,7 milyar dolarlık satın alımını kapatarak büfeye girdi. Son çeyrekte, Whole Foods, Amazon’un en üst hatlarına 1,3 milyar dolarlık gelir sağladı.

EMarketer’in ABD’deki beşinci dijital reklam platformu gelirini sağlayacak olan en son tahmini uyarınca Amazon’un 2017’de ABD reklam gelirinde 1,65 milyar doları bulması bekleniyor.

53 yaşındaki Bezos, Amazon.com’u 1994 yılında bir online kitapçı olarak kurdu. 2013 yılında Bezos Washington Post’u 250 milyon dolarlık bir anlaşma ile satın aldı. Ayrıca uzay havacılık şirketi Blue Origin’in kurucusu ve Bezos Expeditions’ı aracılığıyla üç düzineden fazla şirkete yatırım yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin