Bill Gates Net Değer?

573

Amerikalı iş adamı, bilgisayar programcısı, yatırımcı, hayırsever ve yazar Bill Gates, Bloomberg’e göre Ekim 2017’de 87,3 milyar dolarlık net bir değere sahip. Dünyanın önde gelen yazılım devi ve en zengin kişisi, dünyadaki en büyük bilgisayar yazılımı şirketi Paul Allen ile birlikte Microsoft’u kurdu .

Şirket, resmi olarak 4 Nisan 1975’te Bill Gates’i CEO olarak kurdu. Bill & Melinda Gates Vakfı aracılığıyla hayır işleri ile yoğunlaşmak için 2008’de Microsoft’un CEO’su oldu. Karısı Melinda ile kurduğu hayırsever bir vakıf. Şu anda dünyanın en zengin ikinci insanı ve Amerika’nın en zengin insanıdır.

Billur Galeo milyarder olduktan sonra hayır kurumlarına 28 milyar dolar bağışta bulundu ve dünyanın en zengin 40’ından fazlası, servetlerinin çoğunu sadaka hayatı boyunca bağışlamayı amaçlayan “Giving Pledge” ı imzalamaya teşvik etti. 1999’da hayır kurumuna verdiği bu kararla, ailesi için 16 milyar dolarlık Microsoft hisse senedi bağışladı. Warren Buffett en büyük donörlerden biri olarak vakıf şu anda dünyanın en büyük hayırsever kurumudur.

Vakfı AIDS, tüberküloz, çocuk felci ve temelde Afrika’da açlık ile savaşmak için kıtlığa dayanıklı bitkiler üzerinde çalışıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin