Bir öğrenciye 5.400 sterlinlik bir kredi aldığı ‘banka’ mesajı.

336

Alison Dean, bankasından bir metni aldığında Kooperatif, 999 GBP’lik bir satın alma işlemi yapıp doldurmadığını sordu – bankayı aramamasını istemesini istiyordu – çoğumuzun yapacaklarını yaptı ve arandı. mesajdaki sayı.

Sonuçta, metin bankadan açıkça ortaya çıkmıştı – doktora öğrencisinin Co-op’ten geldiğini bildiği daha önce gönderilen metinlerin yanında el cihazında listelenmişti ve bu mesajı bankadan almaya alışmıştı.
Ancak metin mesajı İşbirliğinden değil. Her nasılsa dolandırıcılar, mesajı bankadan gelen orijinal metinlerin içine yerleştirmeyi başarmıştı. Dean numarayı çaldığında, kişisel bilgilerini ve önemli kart okuyucu tarafından üretilen kodu vermeyi reddetti. Bu, dolandırıcıların hesabından 5.400 sterlin kaldırmasına izin verdi ve Co-op ona geri ödeme yapmayacağını söylüyor.
Bu kötü görünüyorsa, Bristol Üniversitesi’nde üç haftalık bir süreden sonra üniversitede vazgeçmek zorunda kalabileceğini düşünen Ben Bowman davasına ne dersin? Durumunda, bütün detaylarını ve önceki işlemlerini bilen dolandırıcılar tarafından kovalandı – bankası Natwest ile konuştuğuna inandığı ölçüde.

Gizemli rapciyi kişisel bilgilerini aktarmak için kandırdıktan sonra, sahtekarlıklar ilk öğrenci kredisini 1.713 £ ödemeyi başardı ve inanılmaz bir şekilde, 20.000 sterlinlik bir krediye kendi adına başvurmayı başardı. Hem aldatılmış öğrenciler dolandırıcıların cep telefon numaralarını nasıl aldığını veya bu bankaların müşterileri olduklarını nereden bildiklerini bilmiyorlardı (aşağıya bakınız).

Dean’in davası, dolandırıcıların metni gönderen numarayı gizleyerek müşterileri “banka olarak” metin haline getirmenin ne kadar kolay olduğunu ortaya koyduğu için özellikle endişe vericidir.

Tüketicilerin, görünüşte bankalarına e-posta veya metin yoluyla gönderdikleri herhangi bir bilgiye güvenmemesi gerektiğini de hatırlatır. Hesap sahipleri bankaya, yalnızca metin veya e-postadaki rakamın değil, kartın arkasındaki telefon numarasını kullanarak arama yapmalıdır. Öğrenciler genellikle mali açıdan deneyimsiz olduklarından, bu aldatmacaya eğilimli görünüyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin