Gucci, vergi kaçakçılığı şüphesiyle bürolarına baskın düzenlediğini doğruladı.

402

İtalyan moda evi Gucci , Milan ve Floransa’daki ofislerinin geçen hafta vergi kaçakçılığı şüphesiyle baskın düzenlediğini doğruladı.

Fransız lüks grubu Kering’e ait olan şirket, İtalyan gazetesi La Stampa’nın Cumartesi günü polisin üç gün boyunca, yeni Milan merkez binası da dahil olmak üzere ofisleri aramakla suçlanan şüpheler nedeniyle deliller sundığını bildirdikten sonra bir bildiri yayınlamak zorunda kaldı. bunun yerine İtalyada’ki satışlardan elde edilen kârlar , İsviçre’nin daha elverişli vergi rejiminde ilan edildi.
Bunu yaparak, savcılar, olağanüstü bir canlanma yaşayan 96 yaşındaki markanın birkaç yıl içinde 1.3 milyar avro (11 milyar £) vergi öncesi tasarruf sağladığından şüpheleniyor.

Şirket, “yetkili makamlara tam işbirliği sağlayarak operasyonlarının doğruluğundan ve şeffaflığından emin” olduğunu söyledi.

Roma’nın ekonomi profesörü ve Luiss Üniversitesi’nden finans profesörü Angelo Cremonese, “Şirketin ticari marka ve gayrimaddi hak bedellerinin ve diğer masrafların çok fazla olduğu karmaşık bir grup yapısı var” dedi.
“Vergi otoritelerinin vergi amaçlı bir İtalyan şirketi olduğundan şüphelenilen bir İsviçre varlığı var.”

Gucci, satış büyümesinin bu yılın üçüncü çeyreğinde% 49.4 arttığını bildiren Gucci, ülkenin vergi dolandırıcılığı için kaybolduğu tahmin edilen 100 milyar euroyu aşan pençe geri çağırma amacının bir parçası olarak İtalyan vergi memurunun dikkatini çeken en yeni moda evidir her yıl.

2014 yılında, Prada’nın on yıl süren vergiden kaçınma konusundaki soruşturmasıyla 470 milyon avroluk bir soruşturma, en yüksek profilli arasında olmak üzere başlatıldı. İcra Kurulu Başkanı Miuccia Prada ve kocası ve ortak yürütme organı olan Patrizio Bertelli, daha sonra tahmini 420 milyon euro ödeme yaptı. Giorgio Armani, 2014 yılında yurtdışı iştirakleriyle ilgili bir vergi anlaşmazlığı nedeniyle 270 milyon avro ödemek zorunda kaldı. Aynı yıl Domenico Dolce ve Dolce & Gabbana’nın kutlanan kurucuları Stefano Gabbana’ya karşı dolandırıcılık kararı, 1 milyar € ödememekle suçlanan hapishaneye girdi, devrildi.
O günden bu yana, vergi makamları teknoloji devlerine yöneldi; Apple, 2008 ve 2013 yılları arasında İtalya’nın 880 milyon avroluk vergi bildirmediğini iddia edince, 2015 yılında 318 milyon avro para cezası ödemeyi kabul etti. Bu yılın başlarında Google, 306 milyon avro vergi yatırdı. anlaşmazlık, Amazon ve Facebook’daki araştırmalar devam ederken.

Soruşturmalar, İtalyan Gelir İdaresi Başkanlığının Nisan ayında yaptığı açıklamada, 2016 yılında ödenmeyen vergilerde 19 milyar avro, 2015 yılında 14,9 milyar avroya çıkan% 14’lük bir artışla 6.4 milyar avronun üzerinde bir kazanç sağladığı bildirildi önce.

Geçen yıl toplanan paranın büyük kısmı (10.5 milyar avroluk), ajans tarafından yapılan vergi çeklerinden, geriye kalanlar yerleşim yerlerinden veya spontan ödemelerden sağlandı. Hükümet ayrıca, teknoloji devlerine hitap edecek dijital satışlarda “web vergisi” adı altında bir sözleşme imzalamaya hazırlanıyor ve yılda 114 milyon € ekstra getirmesi bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin