İnstagram’dan butik hesabı aç para kazan

381

Instagram, Türkiye’de butik tarzda açılmış birçok rekora sahiptir ve özellikle de bir ticaret organizasyonu çerçevesinde ürün satmıştır. Hedefimiz acil anlaşmalar değil. Promosyonları sadece müşteri ile paylaşacağız ve müşterinin geri çekilmesi için sıkı oturmayacağız. Yani, satılan ve koordine edilen her bir öğe için teklifi, müşterinin ürünlerini özellikle sunduğu sitelere götürürüz. Teklif ve fatura esinlenerek müşterilere gönderilecek öğelerin sahibi.

Resimli bir fotoğraf paylaşımı web tabanlı sosyal ağ yaşam formu olarak, sunduğunuz öğelerin fotoğrafları grev yapmalıdır ve hoşa gitmelidir. İlgilenen veya ara sıra çekilen ve en çekici resimleri paylaşan öğeleri seçin. Açıkçası, sunduğunuz birliğin en iyi fotoğrafları bunlar.


İstenen ilgi grubunuzu iyi ayarlayın, kıyafet için bir butik açtığınız şansı yüksek adanmış kıyaslamalara uyun ve o sayfanın fotoğraflarından hoşlanan kişilerin peşinden çıkın. Bu strateji hattın dışına çıkmış gibi görünüyor, ancak herkes bunu yapıyor. Böylece, potansiyel müşterileri anında tek başına kayıt yapmış olacaksın.

Bu tekniği uygulamak zorunludur; Diğer butik hesaplarınız sizin ürünlerinizden daha mantıklı maliyetlerle daha kaliteli ürünler sunuyorsa, işletmeniz son derece zahmetlidir. Olabildiğince olursa, bu elverişli konumu kullanmanız durumunda, diğer butik hesapları ezberleyeceksiniz.

Fotoğrafları paylaştıktan sonra, meraklı olduğunuz öğeleri ayırt edin ve benzer bir öğenin aynı veya farklı fotoğraflarını motivasyonda tutmak için belirli aralıklarla paylaşmaya devam edin.

Birkaç arkadaş, öğelerin sadece birkaç fotoğrafını aktarmanın yeterli olduğuna inanıyor ancak bireylerin her bir kenardan ne alacaklarını algılamaları gerekiyor. Çevrimiçine çevirmek size bağımlıdır ve belli ki kazanç sağlamaktadır.

Paylaştıklarında, gözlemcilerin grubunu daha çok aldıklarından, parmak izi bırakmamaya çalışın. Catchphrases özellikle uygulama içi çağrılarda önemlidir. Takipteki son müşteriler sizi keşfeder ve grafikler müşterileri diğerlerinden daha fazla alışveriş yapmak eğilimindedir. Böylece, aradıklarını ve beklentilerini eminiz ki kaydını başarmışlardır; alışveriş yapmak.

Sözcü, potansiyel müşterinin başında gelir. Olabildiğince olun, çok fazla uğraşmayın. Fotoğrafta kullanılan her kelimeden yararlanın. Sadece daha fazla kişiye ulaşmak için sıradışı kelimeler içeren kişileri kandırmayın. Fotoğrafa çorap olması durumunda, catchphrases’te ayakkabı kullanmak ahlak değildir. Şu an itibariyle çorap kelimesindeki her insanın yaptığı tasarımda aktivite ve ayakkabı tasarımı değil. Gizem; bireylere potansiyel alıcılara erişim imkanı.

Genellikle kadın eşyalar önemli miktarda teklif yapar ve bir avantaj sağlarlar. Kadınlar özellikle ayakkabı ve poşetlere karşı güçsüzdürler. Onlara ihtiyaç duydukları şeyi verin ve onlar için kâr etmelisiniz.

Web üzerinde en çok ne kadar şimdiye kadar satın aldığınız öğeleri şimdiki zamana kadar düşünün. Her şey düşünüldüğünde, bu arada potansiyel bir müşterisiniz. Bu çizgide düşünmek, müşterilerle ilişkiye girmek ve doğru öğeleri bulmak için şaşırtıcı bir taahhütte bulunur.

Özelliklerin olumlu kısımlarını seçmeye çalışın. Vücudun seçiminde yardımcı olacak tahminleri sunun. Bireylerin satın almaları gereken öğeler hakkında her şeyi bilmeleri gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin