Mark Cuban nasıl zenginleşdi.?

339

 

Dallas Mavericks’in açık sözlü sahibi olan Mark Cuban, yaklaşık 3 milyar dolar değerinde. Bu zenginliğin büyük bir çoğunluğu nokta-com döneminde yaptığı iki işlemden kaynaklanıyor olsa da, doğumlu bir girişimci ve genç yaştan başarıya giden yolu satın alıyor, ticaret yapıyor, kazanç elde ediyor ve şizofreni yapıyor. İlk işinden bugüne Mark Cuban zengin oldu.

1980’ler

Marka Kübalı, Indiana, Bloomington’daki Indiana Üniversitesi İşletme Fakültesi’ndeki lisans eğitiminde bir bar almak için 15 bin dolar kazandırdı. Üniversitedeki profesör hareketin cesur olduğunu düşündü ve daha önce okula devam ederken bir lisans ya da MBA öğrencisi bile görmediğini itiraf etti. Mark barını, kasabadaki en başarılı öğrenci barına dönüştürmek için işini anlayışlı bir şekilde kullandı. Üniversite günleri bittikten sonra, underdog’ları kazananlara çevirme fırsatı bulmaya devam etti.

Mark’ın üniversiteden sonraki ilk işi MicroSolutions’dı, bu bilgisayar şirketi, yedi yıl sonra CompuServe’ye 1990 yılında 6 milyon dolara sattı. Mark bu parayı emekli olarak kullanmaya karar verdi ve beş yıldır bir parti çocuğunun hayatını yaşadı – American Airlines’ta bir ömür boyu bilet satın aldı ve mümkün olduğu kadar çok ülkeyi görmek için dünya çapında uçtu.

1990’lar

Beş yıl sonra Mark’ın emekliliği, eski üniversitenin basketbol takımının oyunlarını dinleme arzusuyla sona erdi. Bir ortakla birlikte AudioNet’i başlattı. Kısa süre sonra yalnızca Indiana Hoosiers oyunlarını değil, yüzlerce spor kanalı ve radyo programını, ayrıca ürün tanıtımlarını ve moda şovlarını yayınladı. Daha sonra Broadcast.com olarak yeniden adlandırılan site, dünyadaki ilk internet radyo sitelerinden biriydi ve 1998’de halka arzına vardığında, hisse senetleri nokta-com çılgınlığına kapıldı ve tek bir günde 18 $ ‘dan 62.75 $’ a yükseldi .

Broadcast.com daha sonra Yahoo! tarafından satın alındı ​​(YHOO) ve Mark, Yahoo! ‘da 1.7 milyar dolar kazandı! Stok. Nokta-com kabarcık patlamasını doğru bir şekilde öngördü ve Yahoo!’yu tasfiye etmeye başladı. servetini korumanın bir aracı olarak hisse senedi. (Daha fazla bilgi için, bkz. Maliyet Şirketlerinin Milyonlarca Karar Vermektedir.)

2000’ler

Bin yılın başında, bazıları Y2K hakkında nasıl bu kadar yanlış olduklarını merak ediyordu – Mark bununla birlikte, en büyük alım satımını durduruyordu. Şaşırtıcı 280 milyon dolarlık Mark, Dallas Mavericks’in çoğunluk sahibi oldu. Takım ligdeki en kötü takım olarak değerlendirildi, ancak 2011’e gelindiğinde Mark’ın yönetimi takımı 1,15 milyar dolarlık bir değerleme ile takımını NBA şampiyonluğuna çevirdi.

Ekibini kenardan izlemediğinizde, Mark film ve TV şovları üreten ve dağıtan 2929 Entertainment’ı yönetiyor. Ulusal tiyatro zinciri Landmark Theatres ya da uydu TV kanalı (HD’de ilk) için içeriğe ihtiyacı varsa, bu üretim şirketi kullanışlı bir şekilde geliyor. AXS TV. Mark’ın hala borsada büyük miktarda para yatırdığı biliniyor ve becerileri yüzyılın başlarında olduğu kadar keskin ise, hiç şüphe yok ki çok para kazanıyor. (Daha fazla bilgi için, bkz. Deluxe Tedavi Olan Spor Takımları.)

Alt çizgi

Mark Cuban, işi seven, kendini yükselten ve kendinden yapılmış bir adam haline getirmeye adamış birine harika bir örnektir. Medya şirketi ve basketbol ekibine ek olarak, tuvalet koltuklarından, çeşitli yatırım web sitelerinden ve spor teknolojilerinden her konuda yatırımcıdır. Mark da yakın zamanda bir kitap yazdı ve 2012’den bu yana hit TV dizisi “Shark Tank” da konuk hakimi oldu. “Shark Tank”, konuk hakimlerin yüzlerce daha önce incelenmiş iş tekliflerini yılda bir kez dinlemeleri için muhteşem bir fırsat yatırım yapmak ve onları baştan yönetme şansına sahip olmak. Mark Cuban, işyerlerini büyütmeyi ve zenginleşmeyi seven biri için inanılmaz derecede zengin olmanın mükemmel yolunu bulmuştur.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin