Yeni Bir Hayata Nasıl Başlanır?

521

Yeni bir hayata başlamak isteyebileceğiniz pek çok sebep var ve bu karara birçok şekilde erişebilirsiniz. Örneğin, belki de sadece küfürlü bir ilişki sona erdiniz ve istismar eden kişinizden uzakta yeni, sağlıklı, mutlu bir yaşama nasıl başlanacağınızı öğrenmek zorundasınız. Belki sadece yaşadığınız yeri sevmiyorsunuz ve yeni bir toplulukta yeni bir başlangıç ​​bulmak için hareket etmek istiyorsunuz. Hedeflerinizden veya değişim nedenlerinden bağımsız olarak, dikkatlice düşünüyorsanız, iyice planlayın ve iyi olduğunuzdan emin olmak için kendinize bir göz atın taze yapmak mümkündür.

Motivasyonunuzu  belirleyin. Neden yeni bir hayata başlama ihtiyacını hissettiğinizi belirlemek için dikkatli düşünmelisiniz. Bunun için neden geçerli olabileceğiniz birçok nedeni vardır, ancak bu kadar yararlı olmayan nedenler de vardır.

 • Örneğin, on yıllardır ilk kez evde çocuklar olmadan yaşayan yeni bir boş nöbetmenseniz, hayatınızın yeni bir aşamasına başlamanın zamanı geldiğini düşünebilirsiniz: sizin için birincil bekçi değilsiniz Artık çocuklar ve daha fazla odaklanmak için hayatınızı yeniden başlatın.
 • Öte yandan, hoşnutsuz duygularından kaçmak için bir yaşam değişikliği kullanmak iyi bir fikir değildir, çünkü bu kaçınma, yaşadığınız gerçek sorunlara değinmemektedir. Duygular nereye giderseniz gidin sizi takip eğilimindedir. Gerçekten yeni bir hayata başlamadan önce onlarla uğraşmanız gerekir.

Yakın zamanda önemli bir yaşam olayı yaşamış olup olmadığınızı düşünün. Evlilik, ailede ölüm, bir ilişki veya iş kaybı, lise veya üniversiteden mezun olma veya mali veya sağlık durumunuzda bir değişiklik, yeni bir yere taşınma veya hamile kalma gibi önemli yaşama olayları duyguların üzerinde derin bir etkisi var. Bunlardan bazıları sizi daha mutlu edebilirken diğerleri stres, depresyon ve / veya kaygı tetikleyebilir.  Sadece büyük bir yaşam olayı yaşadıysanız, kararınızın en iyi şekilde çalışmayabileceğini ve büyük kararlar almayı bekleyeceğinizi unutmayın.

 • Eğer büyük bir kayıp yaşadıysanız, kendinize üzülmek için zaman tanıyın. Yasiniz , keder duygularınızı incelemek ve işlemek ve kaybettikten sonra hayatınıza uyum sağlamak için gerekli bir süreçtir. Değişikliklere koştuğunuzu hissetmek zorunda kalmazsınız veya “hemen üstesinden gelmek” için baskı yaparsınız.
  Yeni Bir Hayat

  Geçmişini inceleyin. Yeni hayatınızı başlatmanın, umduğunuz kadar etkili olmasını sağlamak için geçmiş kalıplarınızı düşünün. Bu değişikliği doğru motivasyonlardan yaptığınızdan ve geçmişinizden kaçmanın bir yolu olmadığından emin olmak istiyorsunuz. Sorunlardan kaçmak sonunda sonuçta onları düzeltmez.

  • Örneğin, “geçmiş” hareket etmeye çalışmak veya terslikten kurtulmaya çalışmak gibi bir alışkanlığınız var mı? Araştırmalar, gerekli büyüme sürecinin hem olumlu hem de olumsuz duygular ve durumlar yoluyla çalışılmasından geldiğini ileri sürüyor.  Seni Seviyorum Hedeflerinize bağlı mısınız yoksa kaçıyor musunuz?

Yapmak istediğiniz değişikliğin ne kadar büyük olacağına karar verin. Bazı insanlar için “yeni bir hayat” başlatmak, yeniden yerleşim, yeni sosyal ağlar oluşturma, yeni bir iş bulma vb. Gibi her şeye başlamak anlamına gelebilir. Başkaları için, eski alışkanlıkları veya bakış açılarını atmak ve odaklanmak gibi daha küçük ancak önemli değişiklikler anlamına gelebilir yeni, değer uyumlu yaşam biçimlerini geliştirme üzerine. Arzunuz ne olursa olsun, değişiklikler yapmak istediğiniz şeyin ne kadar büyük olduğu konusunda net olduğundan emin olun.

 • Hayatınızın değişmesi gereken şeyleri bulmak çok yararlı olabilir. Örneğin, sizi mutsuz eden veya memnun olmayan nedir? Hayatınızla ilgili her şeyi değiştirmeniz mi gerekiyor yoksa bir veya iki alana odaklanmak daha mı etkili olur? Değişiklik yapmak zor, bu nedenle küçük başlar ve yolunuzu yukarı çıkarsanız daha iyi başarılar elde edebilirsiniz.

Kariyerinizde bazı değişiklikler planlayın. Yeni bir kariyer başlatmak, kendinizi yeniden keşfetmek için mükemmel bir yoldur. Pek sevmeyenler veya ilham kaynağı olmadıkları işlerde bol insan çalışıyor ve yeni bir hayata başlamanın mükemmel bir yoludur. Temel değerlerinizin neler olduğunu belirleyin (bunun için bu makalenin başka bölümlerine bakın) ve hangi kariyer yolunun bu değerleri ifade etmenizi sağlayacağına karar verin. 

 • Mevcut becerilerinizi ve yeteneklerinizi göz önünde bulundurun. Ne biliyorsun? Neyde iyisin? Alışılmamış becerileriniz nedir? Örneğin, belki de siz başkalarıyla etkileşim kurarak esinlenen bir gerçek “insan” kişisiniz ve bunu şu anki işinizde yapamazsınız. Bu, iyi olduğunuz bir şey olabilir ve sizin için temel kişisel bir değer olan bir şey olabilir.
 • Şu an bildiklerinizden veya mevcut hayat durumunuzdan kısıtlı hissetmeyin. Nereden başlasanız da, olmasını istediğiniz şey haline gelebilirsiniz. Örneğin, bir terapist veya öğretmen olmak isteyen bir insan olduğunuz için buna karar verirseniz, muhtemelen daha fazla eğitime ihtiyaç duyacaksınız, ancak bunu başarabilirsiniz. Sen olduğun yerde asla sıkışmazsın. 
 • Reframe hatası. Başarısızlıkları öğrenme deneyimleri olarak düşündüğünüzde, yeni hayatınız için ne istediğinizi gerçekleştirmekten sizi geri alabilmek için dururlar. Yaptığınız hatalara odaklanmak ve sizi geçmişe sürüklemelerine izin vermek yerine gelecekte başarı için onlardan neler alabileceğini düşünün. 
 • Kendinize SMART kariyer hedefleri verin. Bu, belirli, ölçülebilir, erişilebilir, gerçekçi ve zamanlı olduğu anlamına gelir. Şu andan itibaren 6 ay, nerden bir yıl, 5 yıl sonra olmak istediğinize karar verin. Başarıyı nasıl bulduğunuzu nasıl bileceğinizi belirleyin.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin